0

Монтаж зовнішньої системи Блискавкозахисту будинку

Монтаж зовнішньої системи Блискавкозахисту будинку
Встановлена система запобігає виникненню пожежі, механічних пошкоджень покрівлі і фасаду будівлі, а також виведення з ладу обладнання, забезпечуючи перехоплення розряду блискавки з подальшим безпечним розсіюванням його в землю.

Також необхідно відзначити і безпеку людей та тварин які знаходяться в захищеній будівлі.

В не захищених об'єктах при влучанні блискавки, наносяться не тільки матеріальні збитки будинку, а й виникає пряма загроза життю людини, яка знаходитися всередині, або в безпосередній його близькості. Встановлення системи блискавкозахисту це необхідний, захід безпеки для кожного будинку.

При сучасному будівництві новобудови, або промислової будівлі (споруди), є вимоги, згідно будівельних норм України, про необхідність встановлення зовнішньої системи блискавкозахисту.

В разі відсутності системи блискавкозахисту, будинок або промислова споруда не приймається в експлуатацію, тому що, не виконані заходи та норми по забезпеченню безпеки будинку та людей які в ній знаходяться.

Монтаж пасивної системи блискавкозахисту складається з двох основних етапів:

  1. встановлення блискавко приймальних та струмо-відвідних пристроїв (відноситься до зовнішніх висотних робіт);
  2. монтаж блискавкозахисного заземлення (відноситься до глибинних робіт).

До блискавко приймального обладнання відносяться: блискавко приймач який встановлюється з алюмінієвого, або нержавіючого стрижня, також можливий підбір декоративного блискавко приймача (кількість і висота стрижнів, залежить від складності об’єкта, підбирається згідно розрахунку для кожного об‘єкту індивідуально).

При комплектації обладнання необхідно звернути увагу на площу покрівлі (кут нахилу та особливості архітектури); матеріалу покриття; наявність антен (супутникових антен) - все це і багато іншого, має значення при розрахунку зовнішньої системи блискавкозахисту, для забезпечення безпечного відводу блискавки. В разі застосування декількох (якщо необхідно застосувати систему з двох і більше) блискавко приймачів – в такому випадку, згідно стандарту ДСТУ Б В.2.5-38:2008, їх необхідно об’єднати в єдину систему.

Блискавко відвідна система складається із струмопровідних елементів, призначених для відводу розряду блискавки від блискавко приймача до заземлювального пристрою. Для блискавковідводу необхідно застосовувати природні струмовідводи. В разі неможливості застосування природних блискавковідводів (з технічних міркувань, чи не відповідності нормативам), слід застосувати штучний струмовідвід.

Встановлюється пристрій по зовнішній частині будівлі, якщо фасад виконаний з матеріалів, які відповідають ступеню вогнестійкості (відповідно до норм пожежної безпеки). Якщо фасад будівлі (споруди) виконаний з легкозаймистих або займистих матеріалів, в такому разі струмовідвід встановлюється з мінімальним віддаленням 0,1 м від фасаду, або з прив'язкою до зовнішньої системи водостоку. Для швидкого і безперешкодного проходження струму блискавки по найкоротшому шляху до заземлювального пристрою (при розрахунку), струмовідводів, повинно бути декілька, на один блискавко приймач. Такі заходи забезпечать швидке проходження розряду блискавки до заземлювача, вибираючи найкоротший шлях із всієї зовнішньої системи, не завдаючи шкоди покрівлі та будинку.

Важливу функцію в системі виконують заземлювальні пристрої, від якості яких залежить подальша робота та експлуатація і термін служби системи зовнішнього блискавкозахисту.

Блискавкозахисте заземлення поділяється на два види: природні і штучні пристрої:

До природних заземлювачів відносяться - окремі металеві конструкції будівлі та арматура залізобетонних конструкцій - споруд. Природний заземлювач повинен відповідати необхідним нормативам (разі відповідності нормативам), і задіюється в основному на промислових об'єктах.

Штучний заземлювач це – струмопровідний елемент, який застосовується в системах блискавко захисного заземлення, системах повторного заземлення приватних будинків, котеджів.

Штучні заземлювачі виготовляються із нержавіючих, мідних, або оцинкованих металів. Такі провідники забезпечують безпечне розтікання струму блискавки в землі. Встановлюються у вигляді одного, або декількох вертикальних струмопровідних провідників, об'єднаних між собою горизонтальним металевим провідником. У землі такі заземлювачі утворюють контур із невеликим питомим опором. Встановлюється блискавкозахисте заземлення на віддаленій відстані від пішохідної доріжки, входу в будинок (не менше 3 метрів із відступом від фундаменту не менше 1 метра і глибиною 0,5 м).

Від якості змонтованого обладнання, залежить працездатність системи в Вашому будинку, а контрафактні і саморобні вироби, швидко призводять до сумних наслідків.