0

Природне явище Блискавка та наслідки ураження наземних об'єктів

Природне явище Блискавка та наслідки ураження наземних об'єктівВ Україні на кожен квадратний кілометр налічується до 10 ударів блискавки на рік.

Розряд блискавки при ударі в землю сягає до 500.000 Ампер (понад сто мільйонів вольт). Цієї потужності вистачає для забезпечення цілого міста електроенергією на рік. Але, на жаль ми не навчилися перехоплювати та перетворювати блискавку в електроенергію.

Ймовірність ураження блискавки, наземного об'єкту зростає в залежності від його оточення, висоти та збільшеної електропровідності поверхні ґрунту. Виникнення блискавки відбувається в період грози, якщо в хмарі існує електричне поле достатнє для підтримки розряду, але недостатнє для його виникнення, роль ініціатора притягнення блискавки може відіграти будь-який високий металевий предмет (металева покрівля, супутникова антена, конструктивні металеві елементи покрівлі, промислові комунікації, поблизу зростаючі високі дерева). В такому випадку ймовірність влучання блискавки в житловий будинок або нежитлову споруду підвищується в рази.

Наслідки влучання розряду блискавки в житловий будинок (споруду), призводить до:

  • травмування (загибель) людей та тварин;
  • матеріальних витрат у вигляді: пожеж; механічних руйнувань; пошкодження всіх систем
  • життєзабезпечення будинку.

Система блискавковідвіду, є невід'ємною частиною сучасного проектування житлових і нежитлових будинків та споруд. Для захисту від руйнівних наслідків ураження блискавки Вашої оселі чи іншої будови - рекомендуємо встановлювати в комплексі системи зовнішнього і внутрішнього блискавкозахисту.

Зовнішня система блискавкозахисту складається з:

  • Блискавкоприймача;
  • Струмовідводу;
  • Блискавкозахистного заземлення.

Блискавкоприймач - на всіх об'єктах, рекомендується в першу чергу застосовувати природні блискавкоприймачі. В разі неможливості задіяти природний блискавкоприймач, необхідно застосувати штучний блискавкоприймач - який встановлюється у вигляді металевого стрижня (щогли).

Струмовідвід - це металевий провідник, по якому протікає струм блискавки, від блискавкоприймача до заземлювача.

Блискавкозахисне заземлення - це один або розрахункова кількість металевих провідників з'єднаних між собою, які знаходяться в електричному контакті із землею.

Система внутрішньо блискавкозахисту - це комплекс заходів і рішень, для захисту електричних мереж, електронного та електричного обладнання, від прямого або повторного впливу дії ураження блискавки.

При влучанні блискавки в наземний об'єкт - розряд струму від блискавкоприймача через струмовідвід протікає до заземлювача, де і розтікається безпечно в землю (без спричинення шкоди будівлі, обладнанню та людей які там знаходяться).

Вірно прорахована і встановлена система блискавкозахисту з урахуванням всіх особливостей розташування об'єкта - це запорука безпеки життю людей (тварин) що знаходяться безпосередньо в середині приміщення та збереження матеріального майна.